American Zettler Relay 120Vac Spdt 30A Flange Mount | AZ2280-1C-120A
IN STOCK
SKU: AZ2280-1C-120A
IN STOCK
SKU: AZ2280-1C-120A
qty
Adding to cart… The item has been added
1 year warranty from the manufacturer
Availability: In Stock
Shipping Cost: Calculated at Checkout
Weight: 1.00 LBS
MPN: AZ2280-1C-120A
SKU: AZ2280-1C-120A
Warranty: 1 year warranty from the manufacturer
The American AZ2280-1C-120A Miniature Power Relay is a highly versatile and powerful relay that is designed to handle a wide range of electrical applications. With an impressive 30-amp rating, this relay is capable of handling high power loads with ease. One of the key features of this miniature power relay is its small size. Measuring just 1-7/8" x 1-1/8" x 1", it can easily fit into compact spaces and is ideal for use in tight installations where space is limited. Despite its small size, the AZ2280-1C-120A delivers reliable performance and can handle heavy loads without any issues.
  • Coil Voltage Type - AC
  • Relay/Contactor Style - Relay
  • Pole/Throw - Single Pole Double Throw (spdt)
  • Coil Voltage - 120v
  • Relay/ Contactor Amperage - 30A
  • Model - AZ2280
  • Dimensions - 1-7/8" x 1-1/8" x 1"