Generic Contactor, DPST, 240Vac Coil, 50A | DPC50-240
IN STOCK
SKU: DPC50-240
IN STOCK
SKU: DPC50-240
qty
Adding to cart… The item has been added
This product has a 1 year warranty from the manufacturer
Availability: In Stock
Shipping Cost: Calculated at Checkout
In Stock In Stock
Weight: 0.57 LBS
GTIN: 724086848591
MPN: DPC50-240
SKU: DPC50-240
Warranty: This product has a 1 year warranty from the manufacturer
  • Voltage - 240 Vac
  • Pole/Throw - Double Pole Single Throw (DPST)
  • Amperage (Amps) - 50
  • Coil Voltage - 240V AC
  • 240V AC Coil - Optimized for use at 240 volts, making it compatible with standard industrial power supplies.