HydroQuip Heater,Bath,H-Q InLine,PH301-15UV,115v,1.5kW,3ft,Vacuum | PH301-15UV
IN STOCK
SKU: PH301-15UV
IN STOCK
SKU: PH301-15UV
qty
Adding to cart… The item has been added
1 year warranty from the manufacturer
Availability: In Stock
Shipping Cost: Calculated at Checkout
Weight: 2.96 LBS
Width: 6.10
Height: 4.60
Depth: 10.70
GTIN: 753610345350
MPN: PH301-15UV
SKU: PH301-15UV
Warranty: 1 year warranty from the manufacturer
HydroQuip PH301-15UV Heater,Bath,H-Q InLine,PH301-15UV,115v,1.5kW,3ft,VacuumThe Hydro-Quip Pure Heat In-Line is a versatile heater designed for jetted tubs or whirlpool baths. Its sleek, stainless steel housing can withstand high heat and its adaptable configuration offers reversible mounting, making installation easy. The Pure Heat heater has a convenient in-line design that mounts easily with its quick connect unions. With a 7" length and 3.55" diameter, the Pure Heat heater can fit into compact spaces with ease and also adapts to 1-1/2" and 2" PVC plumbing (PH301 models only). Using 115v and 1.5kW, this vacuum activated heater provides effective heating without the hassle.